Felesleges tagadni, hogy a kényszerű szünet megviselte a Motherson-Mosonmagyaróvár kézilabda csapatának tagjait. A játékosok nem tudnak pályára lépni, mérkőzést játszani, ami ennyi idő után törést jelenthet a mosonmagyaróvári csapat és a szurkolók kapcsolatában is. A honlapunk megpróbál folyamatosan tájékoztatást adni a helyzetről, de sajnos hétről-hétre szinte kizárólag rossz hírekről tudunk beszámolni. Ezért kérjük most a segítségüket, az aktív közreműködésüket abban, hogy a legnehezebb időket együtt töltsük meg tartalommal.
Az MKC játékosai és munkatársai várják tehát a szurkolók kérdéseit, amelyeket örömmel válaszolnak meg a honlapon és a hivatalos Facebook oldalon. Szeretnék kihasználni a bajnoki szünetet a párbeszédre, mert a számukra is fontos, hogy érezzék az Önök jelenlétét. A napokban” mintaként” közlünk néhány ilyen szurkolói kérdéseket tartalmazó beszélgetést. A kérdéseket, az érdeklődését felkeltő témákat pedig a peter.rokob@mkcse.hu email címre kérjük.
Balogh Krisztián kérdései - Stranigg Ferenchez:
- Az életkorod miatt még aktív sportoló lehetnél, mi az oka annak, hogy ilyen korán kezdted el az edzői pályafutásodat? Mit emelnél ki, mire re vagy büszke az eredményeid közül, amelyeket elértél a sport pályafutásod alatt?
- Először is köszönöm a kérdéseket és a megszólítást is! Sportolóként is tudatosan készültem az edzői pályára, hiszen a családom nagy része sportoló, edző. Már a játékos pályafutásom során belekezdtem az edzői munkába, ahogy erre lehetőségem adódott. Így amikor sportolóként megsérültem és a térdem a műtét után sem sokat javult, elhúzódott a rehabilitáció, már inkább az edzői feladatokra figyeltem, nem akartam tovább folytatni az aktív játékot. De ha férfi meccset látok azért még mindig fáj egy kicsit a szívem... Ez a sérülés volt viszont az egyik fontos oka annak, hogy nem csak a kézilabda edzőségre fektettem hangsúlyt. Abban ugyanis biztos voltam, hogy nagyobb tudás birtokában meg tudom majd védeni a játékosokat a sérülésektől. Így szélesítettem a látókörömet és a kézilabda edzői képesítés mellett, erőnléti és rehabilitációs tréner is lettem.
A sportolást labdarúgóként kezdtem, de húsz évesen sportágat váltottam és kézilabdában is eljutottam az élvonalig. Büszke vagyok ezekre, de ha vissza tekintek, akkor azt tartom a legfontosabbnak, hogy végig a saját elveim mentén haladtam, ezeket sosem rúgtam fel. Becsületesen elvégeztem minden feladatot, mert már játékosként is megfogadtam, hogy becsületes maradok és megvalósítom az elképzeléseimet.
- Amikor először megkeresett az MKC mi volt az, ami megfogott a klubban? Azt vettem észre amióta az MKC-ba jöttél azóta bomba formában vannak a lányok. Milyen edzésekkel tartod őket ilyen szuper kondícióban? Mindig meg szoktam nézni a videókat az edzésekről, amelyeket meg szoktál osztani a közösségi oldaladon. Öröm nézni a lányokat edzés közben, mert ha kemény edzés is van szinte mindig jókedvűek, mosolyognak. Hogyan zajlanak az előkészületek az edzésre? Ennyi összefüggő edzés gyakorlatokat hogyan lehet összeállítani minden napra?
- Sok sérüléssel bajlódott a csapat, amikor kapcsolatba kerültem az MKC-vel és a klub keresett egy olyan szakembert, aki tud tenni ez ellen. Ez pedig szimpatikus volt a számomra, amihez társult, hogy egy fejlődni akaró, jó lehetőségekkel rendelkező klub jövőképét láttam Mosonmagyaróváron. Ezért mondhatjuk, hogy a klub és saját céljaim megegyeztek, így nem volt nehéz meghozni a döntést.
Nagyon örülök annak, hogy a munkám eredménye így látható, tehát nem csak az eredményekben mutatkozik meg. A csajok keményen meg is dolgoznak érte, és a lehető legprofibb módon állnak az edzésekhez.
Gyurka Jánossal közösen állítjuk össze a heti programot, amit természetesen a mérkőzésekhez igazítunk. Két-három erőfejlesztő edzése van a lányoknak, ahol a hangsúly szezon közben a maximális és a robbanékony erő fejlesztésén van. Fontos, hogy sportágspecifikusak gyakorlatokat végezzenek, hiszen ilyenkor a legjobb a transzferhatás, azaz így tudják átvinni a megszerzett erőt a pályára. A gyakorlatok komplexségét az adja, hogy mindig kinematikai mozgás láncokban gondolkodunk, azaz nem csak egy izomcsoportot célzunk meg a gyakorlatok során. Emellett heti egy preventív jellegű funkcionális edzést is elvégeznek a lányok, a sérülések elkerülése érdekében. Ebben óriási segítséget nyújt stábunk új fizióterapeutája Benkovics Edit, akitől már korábban is nagyon sokat tanultam.
A klub szerencsénkre minden eszközt biztosít számunkra, ami szükséges a hatékony munkához. Az eszközháttér nagyban segíti azt, hogy mindig változatos legyen az edzés, mert ez is segíti játékosok motivációját is, hiszen mindig új kihívások elé állítjuk őket. Az edzéstervezés elkészítése több fázisban történik, amiben összehangoltan, egymást kiegészítve dolgozik a szakmai stáb. Készítünk egy éves tervet, amelyhez a szezon közben a meccsek milyensége és mennyisége adja havi illetve heti periodizációt. Ilyenkor minden edzésen történő terhelést be kell állítani, a regenerációs időket figyelembe véve kell a további edzéseket megtervezni. Tehát az edzés tervezés nehéz részét inkább az adja, hogy mikor milyen szintű terhelést adjunk és milyen módon, módszerrel. Ezután a gyakorlatokat már könnyebb hozzá csatolni, az egy edzésnél kb. fél vagy egy órát vesz igénybe. Természetesen folyamatos újra tervezés szükséges, ha bármilyen változó belép a képbe, legyen az csak egy elhalasztott meccs, vagy a lányok, fáradtsági mutatói.
- Hogyan motiválod ennyire a csapatot? A csapat jó szereplése és a győzelmek is mind ezt igazolják. Edzőként milyen céljaid, terveid vannak a jövőben? Melyik "nagyobb" klubnál lennél edző? Mennyi idődet vesz el egy napodon az edzői munka?
- A motiváció, az érdeklődés felkeltésére, fenntartására mindenkinél meg kell találni azt a módszert, ami a leghatékonyabb. Legyen az csak egy kis beszélgetés, a gyakorlatok bemutatása vagy elméleti hátterének magyarázata, esetleg csak néhány dicsérő szó edzés közben. Az a célom, hogy egyszer majd a válogatottnál dolgozzak, akár vezetőedzőként. Ha egy komoly klubcsapatot kellene mondanom, akkor a PSG vagy a KIEL kispadján szívesen látnám magamat. Sokan gondolják azt, hogy könnyű az edzői szakma, hiszen „csak” megtartunk napi egy-két edzést és kész. Ez persze nem így van, sőt én inkább úgy tapasztalom, hogy szinte 0 - 24 órás beosztás. Az élsport ma már ilyen, játékosként és edzőként is nagyon sok lemondással jár, de nekem, nekünk ez okoz örömet.
- Mi a véleményed az MKC szurkolókról?
- Már akkor is magával ragadott az UFM Aréna hangulata, az itteni szurkolótábor, amikor még csak vendégként jártam itt. Biztos vagyok abban, hogy a kézilabda szurkolótáborok között a mosonmagyaróvári a legjobbak között van. Hétről-hétre olyan támogatást kapunk, amelyről sok csapat csak álmodik, tehát a csapat nevében is mondhatom, hogy ez a szurkolás sok nehéz pillanaton segített át bennünket. Jó érezni azt is, hogy szoros a kapcsolat a játékosok és a közönség között, mert sajnos ez egyre ritkább a sportágban.