SIKEREKBŐL KÖVEZETT REGÉNYES ÉLETÚT

Szerző: Mkcse Közzétéve: 2020.04.06.
A Kisalföld újság „Mesél a múlt” sorozatában Vura Józsefet mutatták be az olvasóknak és ezt az írást most mi is átvettük a honlapunkra.
Mesél a múlt: Vura Józsefet különösen jó érzés tölti el, hogy sok neveltje játszik az élvonalban kézilabda.

Igazán abban a néhány évben ismerte meg az ország Vura Józsefet, amikor a ’80-as évek ETO-jában bal oldali átlövőként ontotta a gólokat. Súlyos sérülése után edzőként sem volt sikertelen, de mára azt vallja, az a legnagyobb öröm, ha láthatja utánpótlás-játékosai kiteljesedését. Életének 65 évéből csak az első kilencet nem a kézilabda töltötte ki.
„Még nem játszottam az első osztályban, de már bekerültem az ifjúsági válogatottba. Az NB I-ben katonaként az akkor jó nevű Honvéd Szondi SE csapatában mutatkoztam be – mondja első sikereiről. – Több helyre hívtak a leszerelés után, de akkor még hű maradtam Dunaújvároshoz, majd 1982-ben elfogadtam Duck Zoltán szakosztályvezető és korábbi játékostársam, Deáki István invitálását és a Rába ETO játékosa lettem.”
És tegyük hozzá, gyorsan egyik kedvence a győri szurkolóknak. A korábban a kieséstől menekülő gárda Joósz Attila edzővel mind eredményesebben szerepelt.
„A korábbi egyéniségek, mint Pelikán, Samodai, Nyikus, Zuber, Kiss Zoli helyére jöttek a fiatalok, Kádár, Tóth Laci, Csicsay, Polgár »Kajla«, pályafutásom legszebb három évének egyikében a bronzéremig jutottunk. Tizenkilenc alkalommal magamra ölthettem a válogatott mezét olyan játékosok társaságában, mint Kovács Péter, Kenyeres, Marosi vagy a klubtárs Iváncsik, de az 1985-ben elszenvedett súlyos térdsérülésem megálljt parancsolt a további játéknak – folytatja életének újabb fontos szakaszával Vura József. – Súlyemelőknél előforduló térdkalács alatti szakadást szenvedtem. Az IHF-kupa-győztes csapatnak tartalékként még tagja lehettem, de lassan lemondhattam a fura Vura-gólokként emlegetett találataimról. Az egészben az volt a jó, hogy nem sok időm maradt szomorkodni, azonnal elkezdtem az edzői munkát.”


Az ETO ifjúsági csapatát edzette, majd helyettesítette a beteg Szaló Tibort, aztán másod­edzőjeként még kétszer, Szaló Katarba távozásakor pedig vezetőedzőként harmadszor is bajnoki aranyat vehetett át.
„Szaló visszatérésekor újra másodedzőként dolgoztam, kipróbálhattam magam Ausztriá­ban és Szlovákiában is, és noha még Hoffmann László is számított segítőként a munkámra, ekkor már megkezdődött a győri férfi kézilabda leépülésének folyamata – fűzi tovább a szót. – Először két hétre kellett beugranom a női együtteshez, amelyből azután hat, a mai menetelést mintegy megalapozó esztendő lett. Két bajnoki ezüst és két EHF-kupa-ezüst fémjelzi. Később két évet dolgoztam Vácon negyedik helyezéssel és kupabronzzal, majd másfelet a Cornexinél, velük is bekerültünk a legjobb négy közé.”
Ezt követően még egyszer elvállalta a győri férficsapat irányítását, aztán életének nehéz időszakát élte át, a munkanélküliség szele is megérintette, aztán onnan jött a kivezető út.
„Hét évvel ezelőtt kezdtem el Mosonmagyaróváron dolgozni – említi a helyét azóta megtaláló szakember. – Jelenleg is két korosztállyal, a tizenöt, illetve a tíz év alattiakkal foglalkozom. Az utánpótlásban fiú és lány vonalon is bajnoki címeket értem el. Külön jó érzéssel tölt el, hogy számos neveltem játszik az élvonalban.”
Forrás: Kisalföld - Mohay Gábor


Következő mérkőzés:
MTK Budapest - Motherson Mosonmagyaróvár
2025.01.09., 18:00 óra.
Riz Levente Sport -és Rendezvényközpont



Videók
összes videó