A tavalyi szezon egyik szenzációja volt a Mosonmagyaróvár szereplése, a csapat többek között a Vácot vagy a Debrecent megelőzve lett harmadik az NB I-ben, így a mostani szezonban az EHL (Kézilabda Európa Liga) főtábláján szerepelhetnek. Az előző évad nehézségeiről, a magyar és az osztrák kézilabdakultúra különbségeiről, egy kézilabdás család mindennapjairól az együttes egyik vezéregyéniségét, az osztrák válogatott Kovács Patríciát kérdeztük.
- Küzdelmes, ám remek szezonon van túl a csapat, ezek után biztosan jól esett a pihenés. Milyen érzésekkel fejezted be a mögöttünk hagyott idényt?
- Elégedett lehetek a saját teljesítménnyel és a csapat produkciójával is. Hatalmas bravúrt hajtottunk végre, ez a harmadik hely valóságos szenzáció volt, a város egyetlen klubja sem ért el még hasonló sikert, semmilyen sportágban. Egy ilyen eredmény után persze a vakáció is sokkal kellemesebben telt.
- Tulajdonképpen az egész évadra rányomta a bélyegét a koronavírus-járvány, rengeteg meccset halaszottak el, többen heteket, hónapokat hagytak ki egy-egy megbetegedés miatt. Ezt hogy élted meg belülről?
- Rettenetesen furcsa volt az egész idény ritmusa, hiszen rögtön heti két mérkőzéssel indítottunk, majd nagyjából januárig egyáltalán nem tudtunk pályára lépni, hiszen minden ellenfelüknél voltak fertőzöttek. Ekkor gyakorlatilag új alapozásra volt szükség, nehéz volt újra formába hozni a játékosokat. A végén aztán ismét nagyon besűrűsödött a program, de szerencsére ebből jól tudtunk kijönni. Sajnos egyébként én is megfertőződtem, de nem voltak komolyabb tüneteim. Az erőnlétem viszont nagyon sokat romlott, két hetet voltam karanténban, de nagyjából olyan mértékű volt a visszaesés, mint egy egyhónapos sérülés esetében. Nyilván nem volt ideális ez a szezon, de engem személy szerint a tavaly tavaszi helyzet, mikor végül az egész bajnokságot lefújták, sokkal jobban megviselt.
- Térjünk vissza a kezdetekhez, Ausztriában születtél, ott is nőttél fel, édesapád, Kovács Ferenc kitűnő edző. Nem volt más út, mint a kézilabda?
- Nem volt ez ilyen egyértelmű. A szülővárosomban volt egy valóságos sportkomplexum, ahol mindenféle sportágat ki lehetett próbálni. Vívtam, cselgáncsoztam rövid ideig, az úszás mellett pedig egészen sokáig kitartottam, kézilabdázni is e mellett kezdtem el. Utóbbiban a kollektíva, a csapat ereje fogott meg, ez az, ami hiányzott nekem az úszásból, és ami miatt azt egy idő után már nem tudtam élvezni.
- Hamar édesapád lett az edzőt, hogyan alakultak a kezdetek, mennyire volt nehéz elválasztani a családi életet a kézilabdacsarnokban történtektől?
- 15 évesen kerültem apukámhoz, egészen a húszas éveim elejéig ő edzett. Rengeteget tanultam tőle, leginkább lövőtechnika, játékintelligencia terén. Megszámlálhatatlan mennyiségű órát videóztunk, nemcsak a saját teljesítményemet elemezve, hanem a világ folyamataira is figyelve: rengeteget analizáltuk például a norvégok lerohanását, azt, hogy mivel emelkednek ki ők a mezőnyből. Tény, nem volt mindig könnyű különválasztani a magánéletet és kézilabdát. Tudni kell, hogy apukám elég kemény edző, amit játékosként nem mindig szeret az ember, még akkor sem, ha tudja, a munkának meglesz az eredménye. Sokszor arra van szükség, hogy picit utálhasd ez edződ, nálunk viszont ez nyilván másképp nézett ki. Viták esetén anyukám segített rengeteget, mindig megpróbált békét teremteni közöttünk.
- Máig mindennapos téma a családban a kézilabda, vagy azért már ritkábban kerül szóba?
- Négy éve nem lakom otthon, így ha hazamegyek, nyilván kicsit már máshol van a fókusz. De tény, apukámmal máig rengeteg beszélünk a sportról, szeretem kikérni a véleményét egy-egy meccs után.